Bez chemii wiosną i latem: Eksperci podpowiedzieli, jak pozbyć się szkodników.

Jeśli marzysz o domu bez szkodników w wiosenne i letnie miesiące, ale ostrym zapachem chemikaliów nie chcesz się otaczać, to mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Niewątpliwie pestycydy, choć skuteczne, są szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla owadów. Ale jak w sposób naturalny pozbyć się przykładowo pająków, mrówek czy muszek owocówek, nie tracąc na skuteczności w porównaniu z produktami z półek sklepowych?

Karaluchy

Głównymi przyczynami, dla których karaluchy odwiedzają nasze domy, są pożywienie i woda. Odcięcie dostępu do tych zasobów sprawi, że opuszczą Twój dom. Ale uwaga! Są dość sprytne w zdobywaniu jedzenia, dlatego przygotuj dla nich pułapkę. Wykorzystaj do tego plastikową butelkę: odetnij jej górę, złącz części taśmą klejącą i dodaj nieco wody. Woda przyciągnie karaluchy do pułapki, z której już nie wyjdą.

Muszki owocówki

Kiedy znowu będą kręcić się wokół nas, warto wiedzieć, że nie znoszą one octu jabłkowego. Wlej go do szklanego naczynia, dodaj kilka przejrzałych owoców, stwórz lejek z twardego papieru i umieść na pojemniku. Będziesz zdziwiony, ilu owadów uda Ci się schwytać.

Mrówki

Pomocne może być połączenie alkoholu z detergentem i wodą. Tak przygotowanym roztworem spryskaj ścieżki mrówek. Inne metody, jak kreda czy proszek do pieczenia, też działają, ale ten mix jest najbardziej efektywny.

Pszczoły

One są kluczowe dla naszej planety, więc nigdy ich nie zabijaj. Aby je odstraszyć, wykorzystaj olejek cytrusowy. Można też przygotować repelent z gotowanych skórek cytrusów. Jeżeli pszczoły założą gniazdo w Twoim domu, poproś o pomoc pszczelarza.

Pająki

Nie przepadają za olejkiem z drzewa herbacianego. Wymieszaj go z wodą i octem, a następnie spryskaj miejsca, gdzie mogłyby się ukrywać.

Komary

Cytryna oraz olejki eteryczne cytrusów doskonale odstraszą komary. Użyj świecy olejkowej lub dyfuzora. Możesz też spróbować maści na bazie oleju kokosowego z dodatkiem olejku cytrusowego. Jednak pamiętaj, by nigdy nie stosować czystego olejku bezpośrednio na skórze – może podrażniać.

Muchy

Pamiętaj, że lawenda to zapach, którego muchy po prostu nie cierpią. Skrop gąbkę lub ścierkę olejkiem lawendowym i umieść w domu. Można także przygotować spray z olejkiem lawendowym. Wystarczy wymieszać 30 kropli z wodą i pryskać w pomieszczeniach. Efekt? Cudowny aromat i brak much. Jednak uważaj na kontakt czystego olejku ze skórą.

Mam nadzieję, że te porady okażą się pomocne. Powodzenia!

error: Treść zabezpieczona !!