Prosty przepis – Z wykonaniem ciasta pierogowego poradzi sobie każda, nawet początkująca gospodyni.

Idealne ciasto na pierogi wcale nie musi być skomplikowane do zrobienia. Ważne, żeby zachować odpowiednie proporcje i dobrze je wyrobić.

Idealne ciasto nie może się rozwalać bądź tracić kształt podczas gotowania. Lena, autorka bloga “Przepisy tradycyjne”, odświeżyła dla nas przepis pochodzący z 1920 roku. Sekret idealnego ciasta na pierogi tkwi w dobrze dobranej mące. Najlepiej typu 450, maksymalnie 480, nie więcej.

Do tego ciepła, letnia woda wymieszana z kilkoma kroplami oleju oraz z solą.  Niektórzy uważają, że do ciasta należy dodawać jajko. Na blogu “Przepisy tradycyjne” czytamy, że dodanie jajka sprawia, że ciasto staje się twardsze.

Za pomysłodawców dodawania jajka do ciasta uważa się Włochów – jajko dodaje się tam do makaronów czy ravioli. Nam zależy jednak, żeby ciasto na pierogi było mięciutkie, dlatego też nie dodajemy jajek.

Z podanych poniżej składników wyjdzie około 50 pierogów w zależności od ich rozmiaru.

Składniki:

  •  500 gram mąki pszennej typ 450
  •  280 ml ciepłej wody
  •  1 łyżeczka soli
  •  1 łyżeczka oleju.

Sposób przygotowania:

Przesiej dokładnie mąkę (typ 450, max 480). Czasami zdarza się, że mąka jest zbita, albo posiada drobne zanieczyszczenia, których nie chcemy w naszych pierogach.

W osobnej misce wymieszaj ze sobą letnią wodę, olej i sól. Następnie dodaj tą mieszankę do mąki. Wymieszaj delikatnie ciasto przy pomocy szpatułki, a następnie zacznij wyrabiać ciasto rękoma. Na początku najlepiej ugniataj ciasto jedną ręką, i jak tylko zauważysz, że odchodzi od brzegów naczynia, to przełóż je na stolnicę.

Następnie wyrabiaj ciasto oburącz przez około 15 minut do momentu, aż będzie miękkie i elastyczne. Pod wpływem nacisku oraz ciepła ciasto nabierze idealnej konsystencji.  Podziel ciasto na kilka części. Kiedy rozwałkowujesz jedną z nich, to pozostałe trzymaj pod przykryciem, żeby utrzymało odpowiednią wilgotność.

Życzę smacznego!

error: Treść zabezpieczona !!