Twoje własne drzewko laurowe – jak je wyhodować we własnym domu na parapecie. Moje już urosło

Liście laurowe są jednym z podstawowych przypraw w każdej kuchni. Czy myśleliście kiedyś, że możecie je sami wyhodować?

Otóż okazuje się, że wyhodowanie drzewka laurowego wcale nie jest takie trudne! Z nami krok po kroku dowiesz się, jak to zrobić.

Liście laurowe nie występują naturalnie w Polsce, ale dzięki nam możesz je mieć w swoim domu! Ciekawostką jest, że liść laurowy (inaczej zwany także liściem bobkowym) posiada zastosowanie nie tylko w kuchni.

Liście bobkowe stosowane są również jako środki lecznicze – pomagają w leczeniu stawów i bólów reumatycznych. Jeśli chcesz posiadać to magiczne drzewko u siebie w domu – wyhoduj je sam! Z nami dowiesz się jak!

NASIONA – PRZYGOTOWANIE:

Zanim zaczniesz sadzić nasiona w ziemi konieczna będzie ich wertykulacja, czyli częściowe naruszenie spójności skorupy. Konieczne będzie potarcie ziarenka – możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego lub podrapać ziarenko nożem.

Gdy już to zrobisz zamocz ziarenka w ciepłej wodzie i pozostaw na kilka dni. Kiedy zauważysz, że nasiona pęcznieją włóż je do filiżanki z wilgotnym kalcynowanym piaskiem (wystarczy głębokość 1cm).

Następnie przykryj filiżankę folią i pozostaw w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, aby nasiona mogły spokojnie wykiełkować. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu podlewać piasek.

Kiedy zaobserwujesz pierwsze kiełki zdejmij folię. Wraz z pojawieniem się 3-4 liści, możesz spokojnie przesadzić kiełki do doniczki.

ROZMNAŻANIE ZA POMOCĄ SADZONEK:

Aby wyhodować drzewko laurowe z sadzonki, potrzebny będzie krzaczek. Wytnij z niego zieloną gałązkę o długości około 20-25cm.

Podziel ją na sadzonki z dwoma lub trzema liśćmi. Ukośnie przetnij koniec gałązki, a następnie użyj stymulatora wzrostu korzeni.

Przygotuj sobie szklankę lub przekrojoną butelkę i wypełnij naczynie piaskiem. Posadź w nim łodygę, podlej i przykryj. Konieczna jest wysoka wilgotność.

Podlewaj sadzonkę zwykłą wodą dwa do trzech razy w tygodniu. Korzenie wyrosną w ciągu 3-4 miesięcy, możesz potem przesadzić roślinkę do doniczki.

PRZESADZANIE SADZONEK:

Przygotuj sobie doniczkę i wypełnij ją warstwą drenażową. Dodaj mchu torfowego, dwóch części kompostu oraz perlitu. (W sklepie znajdziesz gotowe podłoże do sukulentów). Im większą wybierzesz doniczkę, tym krzak będzie wyższy.

Delikatnie obchodź się z młodymi pędami. Ostrożnie rozprowadź system korzeniowy w glebie i przykryj ziemią.

Gotową donicę ustaw w miejscu, gdzie oświetlenie będzie rozproszone lub tam, gdzie znajdziesz półcień. Uważaj! Nadmierne nasłonecznienie szkodzi roślinie.

Pielęgnacja drzewka laurowego jest niezwykle prosta. Po prostu utrzymuj dużą wilgotność powietrza. Aby tego dokonać spryskuj drzewko wodą lub postaw w pobliżu doniczki pojemnik z wodą. Ciesz się nową roślinką!

error: Treść zabezpieczona !!