Podlewaj rośliny w ten sposób, a będą bujne i zdrowe. Nie poznasz swoich kwiatów. Skuteczne domowe sposoby.

Obawiasz się, że Twoje rośliny nie przetrwają zimy?

Sezon grzewczy i suche powietrze w domu mogą być dla domowej dżungli prawdziwym wyzwaniem. Warto więc znać pewne kluczowe zasady dotyczące pielęgnacji roślin, gdyż ich stosowanie nie zajmie dużo czasu, a zdecydowanie pomoże poprawić wygląd i stan roślin.

Co więcej, wskazówki te możesz wykorzystać nie tylko w okresie zimowym – sprawdzą się one bowiem w każdych warunkach. O czym zatem trzeba pamiętać, aby nasze rośliny były piękne zawsze, nie tylko w lato?

Zadbaj o liście

Wraz z początkiem sezonu grzewczego liście naszych roślin doniczkowych narażone są na wysuszenie. Aby temu zapobiec, raz w tygodniu przetrzyj liście wilgotną szmatką.

Dobrym pomysłem będzie też powieszenie ręczników na grzejnikach, opryskanie roślin specjalnymi rozpylaczami albo umieszczenie w pokoju nawilżacza – sprawdzi się wszystko, co sprawi, że podniesie się poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Sprawdź wilgotność

Najwięcej roślin ginie przez ich przelanie bądź przesuszenie, kluczową kwestią jest więc sprawdzanie wilgotności. Zanurz palec w glebę na głębokość kilku centymetrów – jeśli czujesz wilgoć, znaczy to, że powinieneś jeszcze poczekać z podlewaniem rośliny. Pamiętaj też, że generalnie rośliny w zimę potrzebują mniej wody niż w lato, gdyż nie rosną tak intensywnie.

Przygotuj wcześniej wodę

Różne gatunki roślin są wrażliwe na temperatury w różnym stopniu. Wszystkie mają jednak jeden wspólny mianownik – nie lubią zimnej wody prosto z kranu, która dodatkowo często jest bardzo twarda.

Aby zneutralizować negatywny wpływ kranówki na nasze kwiaty, możesz nalać wodę i odstawić ją na dzień lub dwa – pomoże to usunąć z wody węglan wapnia i chloru. Przed samym podlewaniem podgrzej ją do temperatury ok. 20 stopni.

Podlewaj rośliny rano

Często mówi się, że powinno się podlewać rośliny rano, niewiele osób jednak wie dlaczego. Rankiem kwiaty będą najmniej nagrzane słońcem, a co za tym idzie, straty wody związane z parowaniem będą najmniejsze i roślina będzie lepiej nawilżona.

Zastosowanie tych kilku prostych wskazówek sprawi, że Twoje rośliny będą zawsze piękne, a zima nie będzie już dla nich zagrożeniem!

error: Treść zabezpieczona !!