Od teraz żaden Ci nie padnie: Koleżanka z kwiaciarni zdradziła sposób na bujne i zdrowe kwiaty domowe.

W prawie każdej domowej apteczce wraz z aspiryną i innymi znanymi produktami pierwszej pomocy znajduje się węgiel aktywny. Czarne tabletki nadają się nie tylko do leczenia różnych zatruć pokarmowych , ale także jako produkt kosmetyczny, pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, a nawet środek na odchudzanie .

W tym artykule dowiesz się, jak ten tani i prosty środek pomaga w pielęgnacji roślin domowych. Zalecenia będą przydatne dla tych, którzy chcą utrzymać rośliny w zdrowiu, poprawić ich wzrost, rozwój i stymulować kwitnienie.

Dlaczego stosować węgiel aktywny dla roślin domowych?

Węgiel aktywny

Poprawa jakości gleby

Dodanie węgla bezpośrednio do donicy zmniejsza kwasowość i zasolenie gleby, dzięki czemu gleba jest neutralna. Węgiel absorbuje z gleby szkodliwe chemikalia, nadmiar płynu, metale ciężkie, zapobiega rozwojowi patogennych drobnoustrojów

Dezynfekcja

Węgiel jest całkowicie bezpieczny i doskonale dezynfekuje pędy po przycięciu. Ta metoda pozwala uniknąć pojawienia się zgnilizny i infekcji roślin bez użycia specjalnych preparatów. Wystarczy zmielić kilka tabletek w moździerzu i posypać miejsca nacięć lub uszkodzeń, które pojawiły się na korzeniach, łodygach, liściach.

Węgiel aktywny

Ukorzenienie sadzonek

Sadzonki dobrze i szybko się zakorzeniają, nie gniją, wystarczy proszek z 2 tabletek węgla aktywnego rozpuścić w pojemniku z wodą.

Walka z grzybem

Węgiel skutecznie eliminuje bakterie grzybowe na samym początku ich rozwoju, więc musisz szybko działać, aby uratować roślinę. Najpierw usuń spleśniałą warstwę gleby, a następnie gęsto posyp ziemię sproszkowanym węglem. Po 3 dniach usuń warstwę węgla i posyp ziemię świeżo zmielonym proszkiem.Węgiel aktywny

Węgiel aktywny

Gleba dla sadzonek

Po zmieszaniu proszku z węgla aktywnego z glebą podczas przesadzania roślin do nowego pojemnika zapobiegniesz pojawieniu się chorób, gnicia i grzybów. W przypadku jednego pojemnika wystarczą 2 tabletki. Odżywianie roślin.  Domowe rośliny zauważalnie lepiej zaczną rosnąć i kwitnąć, jeśli będą nawożone węglem aktywnym. Podziel 2 tabletki na 4 części i wykop je w glebie na głębokość 3-4 cm.

Węgiel aktywny

Lekarstwo na muszki

Czasami w doniczkach z kwiatami i sadzonkami można znaleźć muszki. Nieprzyjemni sąsiedzi dostają do domu od ulicy, wraz z zanieczyszczoną ziemią lub owocami i warzywami. Uwielbiają wilgotną, kwaśną glebę i szybko się w niej rozmnażają: żarłoczne larwy wyłaniają się z jaj złożonych w ziemi i zaczynają jeść korzenie.

Z tego powodu roślina wkrótce słabnie i może w ogóle umrzeć. Aby pozbyć się muszek, posyp ziemię w garnku grubą warstwą zmiażdżonych tabletek. Chociaż węgiel nie zabija owadów, zapobiega ich rozmnażaniu, zmniejszając kwasowość i wilgotność gleby.

Węgiel aktywny

Zwykły węgiel aktywny pomoże w różnych sytuacjach. Niech ten lek nie pozostanie bezczynny w domowej apteczce, ale przyniesie korzyści Twoim roślinom domowym.

error: Treść zabezpieczona !!