Aby palniki pozostawały idealnie wyczyszczone wystarczą dwa łatwo dostępne produkty – Będziesz zaskoczony.

Podobno posiłki przyrządzane na kuchence gazowej smakują najlepiej.

Nie bez przyczyny w najlepszych restauracjach kuchnie wyposażone są właśnie w tego typu palniki. Jedzenie gotowane na żywym ogniu ma po prostu inny smak niż to z kuchenki elektrycznej, czy też indukcyjnej.

Niestety posiadacze tradycyjnych, gazowych kuchenek i piekarników, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno je utrzymać w należytej czystości. Przypalenia i osmolenia są na porządku dziennym. Jak temu zaradzić? I jak tego dokonać bez konieczności sięgania po silną i szkodliwą dla naszego zdrowia chemię? Odpowiedzią jest soda oczyszczona wraz z pastą do zębów!

Jak wyczyścić kuchenkę gazową przy pomocy pasty do zębów oraz sody?

Pierwszym krokiem jest wymieszanie około litra gorącej wody z kopiatą łyżką sody oczyszczonej. Kolejnym natomiast zdjęcie z kuchenki kratki oraz wszystkich palników, które następnie zanurzyć trzeba we wcześniej przygotowanym roztworze. Woda powinna całkowicie przykryć palniki.

W tym momencie zajść mogą reakcje chemiczne, a woda zacznie się pienić. To znak, że soda działa!

Kiedy piana już opadnie, można wyciągnąć palniki i rozpocząć kolejny etap ich czyszczenia.

Na kuchenną ściereczkę nakładamy niewielką ilość pasty do zębów i szorujemy nią palniki. Do tego celu wykorzystać też można starą szczoteczkę do zębów.

Bardzo szybko zauważymy, jak schodzą z nich nawet stare zabrudzenia, a same palniki zaczynają błyszczeć, jak wtedy, gdy dopiero co kupiliśmy naszą kuchenkę.

Czy istnieje inny sposób na czyszczenie kuchenki gazowej?

Już nasze babcie znały niezawodne właściwości czyszczące tradycyjnego szarego mydła. Także współcześnie w wielu domach można je odnaleźć. Mało kto jednak wie, że potrafi ono doczyścić także zabrudzone palniki. Do wykonania środka czyszczącego potrzebne będą następujące składniki:

  • gorąca woda
  • ćwiartka szarego mydła w kostce
  • szklanka octu spirytusowego

Mydło najlepiej jest zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Można je również zastąpić szarym mydłem w płynie. W grubym garnku należy następnie zagotować wodę i rozpuścić w niej mydlane płatki, a następnie dodać ocet i całość gotować przez około 20 minut.

Po odparowaniu wody i ostudzeniu mieszanka może być nieco gęsta. Nakłada się ją na palnik za pomocą szmatki, gąbeczki lub pędzelka i odstawia na kilka minut. Po tym czasie należy przetrzeć palniki i dokładnie opłukać pod wodą. Jeśli tę czynność powtarzać będziemy regularnie, nasze kuchenki gazowe lśnić będą blaskiem prawdziwej czystości.

A może sodę wymieszać z mydłem?

Powyższe przepisy można też ze sobą połączyć i wykorzystać najlepsze właściwości czyszczące szarego mydła oraz sody. Mieszanka tych dwóch składników może zdziałać prawdziwe cuda przy czyszczeniu kuchenek gazowych, ale i całej kuchni.

Potrzebne składniki:

  • ok. 100 g szarego mydła
  • 4 łyżki (75 g) sody oczyszczonej
  • 100 ml wrzątku

Ponownie szare mydło najlepiej będzie zetrzeć na tarce, a następnie rozpuścić je we wrzącej wodzie, dodać sodę i całość wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji.

Gotową pastę przechowywać można w słoiku wraz z innymi domowymi detergentami.

Wykorzystać ją można do mycia całej kuchni, a nawet łazienki.

error: Treść zabezpieczona !!