Od teraz Twoje fiołki będą rosły jak szalone – Błędy podczas podlewania i uprawy kapryśnych fiołków.

Fiołki to jedne z najpopularniejszych roślin pokojowych. Ich kwiaty zachwycają różnorodnymi kształtami i barwami – od błękitu po biel.

Aby móc cieszyć się wyjątkowym wyglądem tych roślin należy odpowiednio o nie zadbać. W poniższym artykule zebraliśmy najczęstsze błędy popełniane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych miłośników kwiatów domowych.

Podlewanie fiołków

Kwiaty te uwielbiają wilgotne powietrze, nie tolerują jednak nadmiernej wilgoci w doniczce, która może doprowadzić do gnicia liści. Aby zapewnić fiołkom odpowiednie warunki, warto umieścić obok nich pojemnik z wodą. Dzięki temu wilgotność powietrza wokół roślin zwiększy się, a kwiatom nie będzie grozić przelanie czy gnicie.

Oświetlenie

Wbrew pozorom pochodzący z gorącej Afryki fiołek nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Narażone na intensywne promienie liście mogą ulec spaleniu, co w konsekwencji prowadzi do więdnięcia rośliny. Odpowiednim stanowiskiem będzie północne, wschodnie lub zachodnie okno.

Liście fiołków przy nadmiarze światła pochylają się, natomiast przy jego braku ulegają rozciągnięciu. Warto zatem obserwować rośliny i dostosować oświetlenie do ich potrzeb.

Temperatura

Dużą zaletą fiołków jest ich długie i obfite kwitnienie. Aby móc cieszyć się ich pięknymi kwiatami, należy zapewnić im temperaturę około 20 stopni. Nie stawiajmy fiołków w miejscach narażonych na przeciągi – pod wpływem zimnego powietrza liście bladną, a system korzeniowy może zgnić.

Nawożenie

Aby wspomóc kwitnienie fiołków warto wprowadzić do ich pielęgnacji nawozy. Najlepszym wyborem będą środki dedykowane, czyli te z napisem “For Saintpaulias”. Należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu nawozów, zgodnym z instrukcją podaną na opakowaniu. Warto zwrócić uwagę na środki zawierające potas oraz mangan.

Składniki te świetnie wpływają na kwitnienie i ogólny stan fiołków. Tego typu nawóz można również przygotować samodzielnie. Wystarczy świeża skórka od banana, którą należy zalać wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Po kilku dniach podlej fiołek ciepłą wodą, a następnie przygotowanym wcześniej naparem.

Zapobieganie chorobom

Najczęstszym utrapieniem posiadaczy fiołków jest mączniak prawdziwy. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się grzyba?

  • Wysoka wilgotność powietrza połączona z niską temperaturą
  • Brak potasu w glebie
  • Niedostateczne oświetlenie
  • Zbyt mała odległość od chorych roślin
  • Nadmiar azotu

Mączniak prawdziwy jest łatwy do wyleczenia, należy jednak podjąć odpowiednie środki tuż po wykryciu pierwszych oznak choroby. Należy do nich niepokojący wygląd liści pokrytych białym pyłem. Do walki z mączniakiem prawdziwym potrzebne są specjalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.

Świetnie sprawdzi się także domowy sposób. 50 gramów zmielonego czosnku należy zalać dwoma litrami wody. Po jednym dniu należy odcedzić powstałą miksturę i potraktować nią dotkniętą chorobą roślinę.  Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też warto przestrzegać odpowiedniego nawadniania, wilgotności i temperatury, a fiołki będą chronione przed mączniakiem prawdziwym i zachwycą Cię swoimi kwiatami.

error: Treść zabezpieczona !!