Soda oczyszczona – 15 metod na jej wykorzystanie w sprzątaniu. Nie przepłacaj za chemiczne środki

Soda oczyszczona jest najczęściej wykorzystywana jako proszek do pieczenia. Jednak jej zastosowanie jest o wiele bardziej wszechstronne.

Soda oczyszczona może być wykorzystana zarówno w kuchni, jak i łazience. Jest ona bowiem uniwersalnym środkiem czyszczącym i piorącym.

Może być wykorzystywana do przyrządzania preparatów myjących, a dzięki temu, że jest tania, bezwonna i nie powoduje alergii, może być używana niemal przez każdego.

Jak zatem wykorzystać sodę oczyszczoną? Poniżej przedstawiamy 13 zastosowań tego wszechstronnego i popularnego proszku.

Tapicerki

Zabrudzenia i nieprzyjemny zapach na tapicerkach usunie preparat przygotowany z rozpuszczania sody oczyszczonej w ciepłej wodzie. Należy nałożyć go na zabrudzone miejsca i pozostawić na ok. 15 minut, a następnie wytrzeć czystą wodą i miękką ściereczką.

Czajnik

Czajniki są najczęściej zabrudzone od wewnątrz. Często powodowane jest to przez twardą wodę. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem usunięcia uciążliwego osadu ze ścianek czajnika jest wykorzystanie sody oczyszczanej.

W tym celu należy napełnić go wodą, wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i zagotować. Pozostawić na ok. 30 minut. Po tym czasie czajnik należy umyć, wypełnić wodą i po raz kolejny zagotować, aby usunąć pozostałości sody oczyszczonej.

Patelnia 

Tłuste zabrudzenia patelni usunie przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i detergentu do mycia naczyń. Wystarczy nałożyć przygotowaną pastę na powierzchnię i umyć po kilku minutach ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Sztućce i srebrna biżuteria 

Biżuteria i sztućce wykonane ze srebra często tracą swój  blask. Aby odzyskały piękny wygląd, należy umieścić filię aluminiową na dnie patelni, dodać 50 gramów sody oczyszczanej i wlać litr gorącej wody.

Do tak przygotowanego roztworu należy włożyć srebrną biżuterię, sztućce i gotować przez ok. 15 minut. Po kilku minutach metal rozjaśni się, a wyczyszczenie srebrnych przedmiotów pozwoli przywrócić im nieskazitelny połysk i blask.

Pojemniki na żywność

Pojemniki na żywność często ulegają zanieczyszczeniom i przebarwieniom oraz pochłaniają zapachy. Odświeży i dokładnie wyczyści je wtarcie sody oczyszczonej z niewielką ilością wody. Po kilku minutach pojemniki można umyć tradycyjnie lub w zmywarce.

Lodówki 

Częstym problemem kuchennym jest nieprzyjemny zapach w lodówce. Można usunąć go za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy wytrzeć nią ściany i półki w lodówce. Doskonałym pomysłem jest także pozostawianie na noc niewielkiej ilości proszku w małym pojemniku. Soda wchłonie przykre zapachy i odświeży wnętrze lodówki.

Warzywa i owoce 

Warzywa i owoce często pokryte są woskiem, który ma zapewnić im ochronę przed zepsuciem. Usunie go umycie ciepłym, wodnym roztworem sody oczyszczonej.

Kuchenne gąbki

Gąbki kuchenne wchłaniają brud i zapachu. Ich trwałość może przedłużyć zanurzenie ich w roztworze sody oczyszczonej i ciepłej wody.

Nieprzyjemne zapachy z kosza na śmieci

Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z kosza na śmieci, wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej na spód pojemnika lub worka na śmieci.

Nieprzyjemne zapachy z odpływu zlewozmywaka

Nieprzyjemne zapachy z odpływu usunie wlanie pół szklanki sody oczyszczonej i zalanie połową szklanki octu. Po 5 minutach należy spłukać odpływ gorącą wodą.

Stare zabawki

Stare zabawki wyczyści i odświeży umycie ich zanurzoną w roztworze wody i sody miękką gąbką lub szmatką.

Zabrudzenia ścian 

Zabrudzenia ścian często powstają w wyniku m.in. rysunków wykonanych przez dzieci. Pocieranie ich mokrą gąbką z sodą oczyszczoną usunie powstałe zanieczyszczenia z kredek lub farb plakatowych.

Pleśń w łazience

Pleśń może być niebezpieczna dla zdrowia. Aby pozbyć się jej z łazienki, należy rozpuścić kilka łyżek sody oczyszczonej i łyżkę proszku do prania w szklance gorącej wody.

Za pomocą szczoteczki do zębów należy rozprowadzać roztwór na powierzchniach z pleśnią. Ta metoda wyczyści również fugi między płatkami.

Koniecznie podziel się naszymi metodami z przyjaciółmi! Na pewno Ci podziękują!

error: Treść zabezpieczona !!