Jak uchronić rośliny w ogrodzie przed ślimakami. Mam czyste całe podwórko bez zbędnej chemii. Oto sposób

Sprawdzony sposób na ślimaki

Sztuczne środki na ślimaki nie są zbyt dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeżeli mogą zaszkodzić również roślinom w naszym ogrodzie, o które dbamy i które pielęgnujemy.

Warto więc zadbać aby metoda jaką pozbywamy się ślimaków była pozbawiona chemii. Ślimaki mogą niszczyć całe plony nawet w ciągu jednej nocy.

Dlatego warto znaleźć sposób aby skutecznie się ich pozbyć nie tylko w momencie kiedy już się pojawił ale również aby im zapobiec. Wielu ogrodników walczy z tymi małymi szkodnikami przez wiele lat. Niechciana ich wizyta może zniszczyć cała pracę jaką włożyliśmy w uprawę roślin.

Profilaktyczne sposoby: Jak zapobiegać inwazjom ślimaków?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ślimaki uwielbiają wysoką trawę oraz lubią się chować pod doniczkami. Limaki bytują przeważnie w wilgotnych i zacienionych zakamarkach.

Co więcej warto zadbać o to aby w naszym ogrodzie nie było chwastów ponieważ ślimaki lubią żerować na ich wilgotności i czyhać w ich cieniu.

Dlatego warto podlewać rośliny rano ponieważ w ciągu dnia gleba wyschnie na tyle żeby ślimak przez noc miał utrudniony dostęp do naszych upraw. Ponadto bardzo ważna jest ochrona rabarbaru.

Gdy mamy w naszym ogrodzie rabarbar jest to pojawienie się ślimaków to tylko kwestia czasu. Rabarbar jest bowiem pewnego rodzaju wabikiem na ślimaki. Te szkodniki go dosłownie uwielbiają.

Więc jeśli go uprawiamy aby cieszyć się lepszym plonem i nie mieć w ogródku ślimaków należy go posadzić w odosobnieniu od innych roślin. Ponieważ ślimaki po zjedzeniu rabarbaru z pewnością przyniosą się na inne rośliny.

Niektóre rośliny działając wręcz przeciwnie niż na rabarbar i dosłownie odpychają ślimaki od siebie. Są to twarde i kłujące patyki, plącze o mocnych aromatach.

Przede wszystkim ślimaki nie lubią tymianku i rozmarynu lawendy szałwii oraz nagietka.

Jeśli posiadasz te rośliny w swoim ogrodzie to bardzo dobrze. Zadbaj aby ich ilość i rozstaw były różne i chroniły ważne dla ciebie rośliny przed utratą plonów i niszczeniem przez ślimaki. Dodatkowo można również zasadzić tego typu zioła w doniczkach i rozstawiać na noc w różnych częściach ogrodu.

W taki sposób powstanie bariera dla ślimaków. Barierę można również stworzyć w inny sposób. W tym celu należy ułożyć z kłującej gałązek malin, jeżyn, róż bądź igieł z drzew iglastych dobrze sprawdzą się również pokruszone skorupki jajek, które można ułożyć w formie pasa wokół sadzonek.

Co więcej również dobrze sprawdzają się fusy z kawy, ponieważ kofeina jest toksyczna dla ślimaków. Dlatego kiedy ślimak wejdzie ziemię posypaną kawą automatycznie się cofa i ucieka.

Co zrobić gdy ślimaki już są w naszym ogrodzie?

Gdy już mamy nieproszonych gości w naszym ogrodzie najlepiej stworzyć pułapkę na ślimaki. Może być to kawałek z kartonu, który rozłożymy w ogródku.

Po rozłożeniu kartonu należy spryskać go z obu stron wodą. Następnie rano po podniesieniu kartonu ślimaki znajdą się pod nim. Należy je zebrać i przenieść w odległe miejsce.

Jak wiadomo składniki lubią wilgotne i zacienione miejsca dlatego karton i wilgoci z pewnością je przyciągnie.

error: Treść zabezpieczona !!