Kilka zastosowań cytryny, o których nie miałaś pojęcia. Sprawdzają się nie tylko w kuchni. Jestem zaskoczona

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że niektóre przedmioty codziennego użytku mogą mieć różne zastosowanie.

Jednym z takich przedmiotów jest cytryna – jest ona oczywiście produktem spożywczym, ale sprawdzi się równie dobrze jako detergent i kosmetyk.

1. Wszechstronny środek czyszczący

Do przygotowania środka czyszczącego wystarczą jedynie: cytryna, woda oraz ocet. Do 150 ml octu należy dodać startą na tarce cytrynę i odstawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Po upływie tego czasu wystarczy dodać 150 ml wody i przelać płyn do buteleczki z atomizerem. Tak przygotowany detergent sprawdzi się przy czyszczeniu każdej powierzchni.

2. Detergent do czyszczenia deski

Deskę do krojenia należy posypać dużą ilością soli morskiej, po czym pocierać ją przekrojoną na pół cytryną. Deskę należy odstawić na 10-15 min, a po upływie tego czasu ponownie natrzeć sokiem z połówki cytryny i opłukać pod bieżącą wodą.

3. Wybielanie ręczników

Jeżeli zauważysz, że białe ręczniki zaczynają żółknąć, lub po prostu chcesz zachować ich idealny wygląd, wystarczy, że pół godziny przed praniem umieścisz je w misce z wodą wymieszaną z sokiem z cytryny.

4. Odżywienie paznokci

Zmieszaj odrobinę ciepłej wody z kilkoma kroplami soku z cytryny, a następnie wetrzyj mieszankę w paznokcie. Cytryna odżywi je i wybieli.

5. Brak piegów

Jeżeli chcesz rozjaśnić swoje piegi i sprawić by były praktycznie niewidoczne wystarczy, że wyciśniesz odrobinę soku z cytryny i zaczniesz wcierać go w miejsca, gdzie występują piegi.

6. Lepsze trawienie

Jeżeli chcesz poprawić trawienie lub wzmocnić układ immunologiczny wystarczy, że codziennie po przebudzeniu wypijesz szklankę wody zmieszanej z sokiem z cytryny i miodem.

7.Pozbywanie się zapachów

Kiedy w Twojej lodówce dominują nieprzyjemne zapachy wystarczy, że wsadzisz do niej gąbkę nasączoną sokiem z cytryny, która skutecznie wyciągnie wszystkie zapachy.

Soku można użyć także do odświeżenia zmywarki lub po prostu pomieszczenia – wlewając go do odświeżacza powietrza.

8. Doniczki z cytryny

Pozostałe, niepęknięte skórki z połówek dużych cytryn mogą posłużyć jako doniczki do uprawy niewielkich roślin. Wystarczy, że wsypiesz w nie odrobinę ziemi i wsadzisz sadzonki.

9. Odświeżanie butów

Wystarczy, że do wnętrza butów wsadzisz skórkę z cytryny i pozostawisz na noc. Ten zabieg pozwoli pozbyć się wszelkich niepożądanych zapachów.

10. Świecznik

Podobnie jak w przypadku wykonywania doniczek, wystarczy wziąć niepęknięte skórki z połówek cytryn i wlać do nich wosk, a następnie na środku umieścić knot. Innym rozwiązaniem jest włożenie do skórek z cytryny małych podgrzewaczy.

11. Poprawa zdrowia

Sok z cytryny zmieszaj ze szklanką wody i łyżeczką sody oczyszczonej – tak przygotowany napój posiada wiele właściwości zdrowotnych, a pity codziennie rano przez dwa tygodnie pozwoli wyregulować poziom cholesterolu, oczyścić wątrobę i da potężną dawkę witaminy C.

12. Oczyszczanie stali

Sok z cytryny wymieszany z odrobiną sody oczyszczonej pozwala skutecznie wyczyścić wszystkie stalowe powierzchnie. Przygotowany roztwór powinien mieć konsystencję papki.

13. Odplamianie

Jeżeli lubisz zbierać jagody lub często je przygotowujesz, a nie lubisz brudzić sobie rąk i nie wiesz jak je doczyścić wystarczy, że przemyjesz je sokiem z cytryny, aby pozbyć się nieestetycznych, fioletowych plam.

14. Pozbywanie się nieproszonych gości

Wystarczy, że na parapecie i przy drzwiach umieścisz odrobinę cytryny, a pozbędziesz się mrówek. Dodatkowo, jeżeli w cytrynę wetkniesz goździki pozwoli to pozbyć się komarów.

15. Wybielanie skóry pod pachami

Przed wieczorną kąpielą natrzyj skórę pod pachami sokiem z cytryny. Zastosowany sok spowoduje jej wybielenie i złuszczy martwy naskórek.

Po takim zabiegu należy jednak pamiętać o nałożeniu kremu, gdyż kwas zawarty w cytrynie wysusza ją.

error: Treść zabezpieczona !!