Ocet w naturalny sposób odświeży pranie i usunie zanieczyszczenia, a przy tym nie podrażni skóry i nie zniszczy tkanin. Instrukcja.

Często skład chemicznych środków do prania nie jest odpowiedni ani dla naszego zdrowia, ani dla naszych ubrań. Niektóre zawarte substancje w proszku, lub odplamiaczach są przyczyną podrażnień skóry lub wywołania alergii, natomiast ulubiona odzież ulega zniszczeniom.

Bezpiecznym oraz zdrowszym rozwiązaniem jest zastosowanie octu podczas prania. Niektórzy wahają się przed tym domowym sposobem, jednak okazuje się, że całkowicie niesłusznie. Użycie octu jako naturalnego środka piorącego jest tak samo skuteczny jak sklepowa chemia, a przy tym łagodniejszy dla naszej skóry oraz zdrowia.

Miękkie pranie

Ocet jest lepszym środkiem zmiękczającym niż płyn do płukania. Z czasem niestety ręczniki oraz pościel stają się szorstkie w dotyku. Możesz wtedy zastosować ocet, aby były znów miękkie i przyjemne w codziennym użytkowaniu.

Uporczywe plamy

Ocet możesz również zastosować jako odplamiacz. Połączenie z sodą skutecznie usunie plamy raz na zawsze.

Usuwa nieprzyjemne zapachy

Ocet pomoże usunąć wszystkie nieprzyjemne zapachy z ubrań. Pozbędzie się także takiego przykrego zapachu, jak na przykład używana odzież bądź zawilgocone pranie.

Zachowa intensywne kolory

Skład octu powstrzymuje przed zbyt szybkim blaknięciem materiału. Dzięki temu Twoje ubrania będą nadal w intensywnych kolorach. Możesz dłużej cieszyć się swoją, ulubioną odzieżą, ponieważ nie będzie ona w wypłowiałych odcieniach zaraz po kilku praniach.

Przywraca biel ubraniom

Kwas zawarty w occie doskonale pozbędzie się cząsteczek brudu z Twoich ubrań. Dlatego pożółkłe bluzki lub szare ręczniki możesz wyprać tak jak zawsze w pralce, ale z dodatkiem octu. Białe ubrania, ręczniki lub firanki znów będą wyglądać jak nowe.

Zapobiega elektryzowaniu się materiału

Gdy Twoja odzież, zwłaszcza swetry nadmiernie się elektryzują, to ocet dodany do prania powinien rozwiązać ten problem.

Zabezpiecza przed zafarbowaniem

Ubrania, pościel lub zasłony w pięknych, intensywnych kolorach są niezwykle efektowne. Problem pojawia się, gdy należy wyprać kolorową tkaninę. Dlatego przed praniem namocz kolorową odzież w occie, aby uniknąć zafarbowania, na przykład białej koszuli od ciemnych spodni.

Ochrona przed powstawaniem kamienia

Ocet świetnie sobie poradzi z różnymi problemami podczas prania ubrań, ale też korzystnie działa na samą pralkę. Ocet zapobiega przed gromadzeniem bakterii i pleśni, tworzeniem się kamienia oraz usunie nieprzyjemny zapach ze sprzętu.

Jak należy stosować ocet?

Zazwyczaj zalecana dawka to 100 lub 200 ml, w zależności od naszego problemu. Jeżeli używasz octu jako wybielacza lub chcesz zapobiec elektryzowaniu się ubrań, wystarczy ilość 100 ml. Ta dawka sprawdzi się też podczas odświeżenia barwy ubraniom oraz usuwania przykrego zapachu z pralki.

Wystarczy 100 ml octu wlać prosto do bębna. Natomiast, gdy mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, zastosuj 200 ml octu. Taką dawkę wlej do pojemnika na proszek.

Dla jakiego rodzaju materiału ocet się nie sprawdzi?

Odzież wykonana z takich delikatnych materiałów, jak jedwab, aksamit, satyna lub koronka nie powinna mieć kontaktu z octem. Produkty skórzane także nie zareagują dobrze na pranie z dodatkiem octu.

error: Treść zabezpieczona !!