Zdrowe, chłodzące napoje do przygotowania w domu

Letnie upały zwiększają nasze pragnienie. Uzupełnianie płynów w czasie słonecznej pogody jest konieczne nie tylko dla naszego komfortu, ale i zdrowia. Jednak gotowe napoje, które czekają na nas na sklepowych półkach, często pozostawiają wiele do życzenia pod kątem składu – pełne są chemicznych wzmacniaczy smaku, konserwantów i cukru.

Dlatego warto sięgnąć po zdrowszą, a do tego często dużo tańszą alternatywę w postaci domowych napojów przygotowywanych samodzielnie. Jak je przygotować? Kilka sprawdzonych sposobów znajdziecie poniżej.

Lemoniady

Lemoniada to bardzo popularny napój, który najprawdopodobniej wywodzi się z Anglii, chociaż bywał tam nazywany „perskim sorbetem”. Pierwsze wzmianki o angielskiej lemoniadzie pochodzą z XIX wieku, ale orzeźwiające napoje z cytryną w składzie pito już w XIII wieku w Egipcie. W każdym razie współczesna nazwa wywodzi się z jej głównego składnika: lemon, czyli cytryny.

Lemoniada jest prostym napojem, który można przygotować już z trzech składników: wody, cukru oraz cytryn (a w zasadzie soku z cytryn).

Woda może być mineralna, gazowana lub nie, sodowa, ale możesz wykorzystać też przegotowaną wodę z kranu, musisz tylko ją wystudzić. Proporcje cukru i soku z cytryny można ustawiać indywidualnie. Możesz zacząć od proporcji jednej łyżki cukru na sok wyciśnięty z jednej cytryny. Im wyższa zawartość cukru w lemoniadzie, tym słabiej będzie sobie radziła z gaszeniem pragnienia, ponieważ cukier je napędza.

Obok cytryn do lemoniady możesz dodać także inne cytrusy, świetnie sprawdzi się limonka czy pomarańcza. Warto też dodać startą skórkę z cytryny. Oprócz soku z owoców i skórki z cytryny lemoniadę możesz serwować z plasterkami cytrusów – dzięki temu nie tylko lepiej będzie smakowała, ale przede wszystkim atrakcyjniej wyglądała.

Kompoty

Kompoty to kolejny rodzaj domowych napojów, które goszczą na naszych stołach od wielu dekad. Można go ugotować ze świeżych, mrożonych albo suszonych owoców. Najczęściej powstaje z jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, suszonych śliwek, rabarbaru oraz truskawek.

Smak kompotu jest różny w zależności od tego, na jakich owocach został ugotowany. Poza tym bardzo popularne jest też łączenie różnych owoców w kompotowe mieszanki, dzięki czemu można równoważyć niektóre smaki – np. słodki z kwaśnym. Kompoty można także przyprawiać, zwykle cukrem, czasem też np. goździkami czy skórką cytryny. W sezonie letnim kompoty zwykle serwujemy mocno schłodzone.

Jeśli nie masz wprawy w gotowaniu kompotów, a chcesz zyskać zdrowy i orzeźwiający napój, sięgnij po gotową mrożoną mieszankę owoców. Owoce na kompot od Prostych Historii zawierają truskawki, wiśnie oraz czarne i czerwone porzeczki. Wiśnie pozbawione są pestek, więc nie musisz ich drylować jak w przypadku świeżych owoców.

Na dodatek do opakowania dołączona jest saszetka z kompozycją przypraw (skórka cytrynowa, cynamon, skórka pomarańczowa, wanilia, goździki) i cukrem, więc od razu masz cały zestaw w idealnych proporcjach. Wystarczy owoce z opakowania wrzucić do 1,5 litra gotującej się wody, dodać przyprawy z saszetki, gotować przez 10 minut, a na koniec dodać cukier. Najwięcej czasu zajmuje schłodzenie tak przygotowanego napoju – ale warto wykazać odrobinę cierpliwości, by cieszyć się zdrowym orzeźwieniem.

Przygotowywanie domowych napojów może być też dobrą zabawą dla dzieci, które w czasie wakacji mają więcej czasu. Pozwól dzieciom brać udział w przygotowywaniu lemoniady czy kompotu, a samodzielnie zrobiony napój będzie im smakował jeszcze bardziej.

error: Treść zabezpieczona !!