Lecznicze właściwości brzozy. Mamy przepis na napar – Uzdrawia nerki, stawy oraz problemy skórne.

Posiadanie w swojej okolicy brzozy, to cenny dar. Takie drzewo jest niczym lekarz. Uzdrawia nerki, stawy oraz problemy skórne.

Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że brzoza jest nie tylko pięknym drzewem, ozdobą lasu czy ogrodów. To także lekarstwo uznawane w medycynie ludowej. Z tego drzewa wykorzystuje się głównie młode, wiosenne pąki i liście, ale także korę oraz sok.

Co konkretnie daje sok z brzozy?

Przede wszystkim wspomaga pracę nerek, dróg moczowych, stawów, kości, włosów i skóry. Wspomaga także proces odchudzania oraz pomaga oczyścić organizm.

W niniejszym artykule dowiesz się, jak zbierać, suszyć oraz przechowywać elementy brzozy. Doradzimy także, jak przygotować detoksykującą lub moczopędną herbatę, domową nalewkę czy eliksir brzozowy na piękne i zdrowe włosy.

Brzoza to znane i popularne drzewo żyjące w środowisku wilgotnym. Występuje najczęściej w mieszanych lasach liściastych, łąkach oraz w pobliżu strumieni i stawów.

Co zawierają liście brzozy? Cenne garbniki, kwasy organiczne, cynk, karoten i witaminę C.

Jest doskonała do oczyszczania organizmu, przy chorobach nerek i zapaleniach dróg moczowych. Wspiera walkę z miażdżycą, zapaleniu kości i osteoporozą. Jest nieoceniana w leczeniu niektórych schorzeń np. stawów.

Znajduje także zastosowanie w dietach redukcyjnych, gdyż stymuluje pracę trzustki i wątroby. Przygotowuje tym samym organizm do rozpadu zapasów tłuszczu.

Liście brzozy

Szczególnie atrakcyjne są młode liście brzozy. Najlepiej zebrać je wiosną przed kwitnieniem lub najpóźniej w okresie kwitnienia. Liście należy delikatnie, ale stanowczo zerwać przeciwnie do kierunku wzrostu prosto z gałązek.

Następnie należy poddać je procesowi suszenia. W tym celu należy przechowywać je w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Liście układamy jeden obok drugiego, co jakiś czas je przewracając.

Prawidłowo ususzone liście poznajemy po tym, że zachowały naturalny kolor, mają lekko ostry smak i przyjemny charakterystyczny brzozowy aromat. Warto przechowywać je w ciemnym pomieszczeniu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Wiosenna brzozowa herbata z liści brzozy

Potrzebujesz:

  • 1 łyżka świeżych liści brzozy
  • 250 ml wrzącej wody

Przygotowanie:

Liście brzozy należy zalać wrzącą wodą i pozostawić na 10-15 minut i odcedzić. Tak przygotowana herbata ma działanie moczopędne oraz dezynfekujące. Warto pić ją ostudzoną, po posiłkach, 3 razy dzienne, najlepiej przez 3 tygodnie.

Kompres brzozowy na bóle stawów

Świeże liście i pąki brzozy należy rozgnieść i przyłożyć w bolesne miejsce i związać przepaską. Okład pozostaw na całą noc.

Eliksir dla pięknych włosów

Składniki:

  • 4 części suszonych liści brzozy
  • 2 części suszonej pokrzywy
  • 1 część suszonych pąków brzozy
  • Ocet jabłkowy ( opcjonalnie)

Przygotowanie:

Wszystkie składniki należy wymieszać, zalać octem jabłkowym i pozostawić mieszankę na 2-3 tygodnie, następnie odcedzić.

Przed użyciem eliksir wymieszaj z wodą w stosunku 1:1, a po umyciu wmasuj go w skórę głowy. Ten preparat eliminuje powstawanie łupieżu oraz wzmacnia blask włosów.

error: Treść zabezpieczona !!