Borowiki z własnej…doniczki. Moje już rosną na parapecie. Oto instrukcja jak to zrobić.

Sezon na borowiki trwa od lipca do października. Zapewne każdy amator grzybobrania wie, że nie jest łatwo odnaleźć je w lesie. To znalezisko dla prawdziwych szczęściarzy i ekspertów w tej dziedzinie.

Mimo to, ich niezwykły aromat oraz smak za każdym razem wynagradzają podjęte trudności. Wszystko dlatego, że grzyby te są doskonałym dodatkiem do zup, sosów, gulaszów czy pieczeni.

Ciekawostką jednak jest fakt, iż nie musimy poszukiwać ich w lesie lub wydawać mnóstwo pieniędzy na te dostępne w sklepach oraz na bazarkach. Możemy wyhodować je w swoim domu czy też ogródku. Wystarczy kilka prostych kroków i odrobina cierpliwości!

Jak to zrobić i dlaczego to działa?

Każdy kapelusz grzyba zawiera w sobie całe miliardy zarodników (znajdują się od spodu nasadki) z których mogą rozwinąć się nowe okazy. Nie dzieje się tak jednak gdyż pozostają one w stanie uśpienia i by zadziałać potrzebują specjalnej aktywacji.

Zachodzi ona, między innymi, podczas procesu fermentacji i ponownego powrotu do gleby. W naturalnych warunkach odbywa się to w żołądku zwierzęcia (np. zająca lub dzika). My, w domowych warunkach, możemy zrobić to dzięki pomocy drożdży.

Potrzebne składniki:

  • 1-2 borowiki (mogą być stare lub lekko nadpsute)
  • 50 gram drożdży
  • 4 litry wody (najlepiej deszczówki lub pochodzącej ze studni, mineralna lub z kranu może się nie sprawdzić)
  • pusta butelka 5 litrowa
  • maszynka do mielenia mięsa
  • doniczka

Sposób postępowania:

Na początku musisz wybrać się na poszukiwania grzybów – tylko od Ciebie zależy czy kupisz je w sklepie czy też znajdziesz samodzielnie w lesie. Kolejnym krokiem jest dokładne przemielenie grzyba za pomocą maszynki do mięsa.

Ważnym jest by wcześniej w żaden sposób nie myć ani nie oczyszczać borowika. Powstałą masę należy rozcieńczyć niewielką ilością wody w pięciolitrowym pojemniku (np. butelce) i dodać do całości drożdże.

Po delikatnym wymieszaniu dodajemy pozostałą wodę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na okres 2 tygodni. To pozwoli na aktywację zarodników. Po tym czasie masę grzybową ponownie rozcieńczamy wodą (10 litrów) i podlewamy mieszaniną wybrany obszar.

Wystarczy 100 ml całości by uzyskać pożądany efekt. Borowiki zaczną się pokazywać po około 2 tygodniach. Początkowo zbiory nie będą zbyt obfite lecz ich ilość będzie rosła wraz z upływem czasu.

Bardzo polecamy wypróbować opisywany sposób, a może i w Twojej diecie grzyby zaczną gościć częściej?

error: Treść zabezpieczona !!