Borowiki z własnej…doniczki. Moje już rosną na parapecie. Oto instrukcja jak to zrobić.

Każdy kapelusz grzyba zawiera w sobie całe miliardy zarodników (znajdują się od spodu nasadki) z których mogą rozwinąć się nowe okazy. Nie dzieje się tak jednak gdyż pozostają one w stanie uśpienia i by zadziałać potrzebują specjalnej aktywacji.

Zachodzi ona, między innymi, podczas procesu fermentacji i ponownego powrotu do gleby. W naturalnych warunkach odbywa się to w żołądku zwierzęcia (np. zająca lub dzika). My, w domowych warunkach, możemy zrobić to dzięki pomocy drożdży.

Potrzebne składniki:

  • 1-2 borowiki (mogą być stare lub lekko nadpsute)
  • 50 gram drożdży
  • 4 litry wody (najlepiej deszczówki lub pochodzącej ze studni, mineralna lub z kranu może się nie sprawdzić)
  • pusta butelka 5 litrowa
  • maszynka do mielenia mięsa
  • doniczka

Sposób postępowania:

Na początku musisz wybrać się na poszukiwania grzybów – tylko od Ciebie zależy czy kupisz je w sklepie czy też znajdziesz samodzielnie w lesie. Kolejnym krokiem jest dokładne przemielenie grzyba za pomocą maszynki do mięsa.

Ważnym jest by wcześniej w żaden sposób nie myć ani nie oczyszczać borowika. Powstałą masę należy rozcieńczyć niewielką ilością wody w pięciolitrowym pojemniku (np. butelce) i dodać do całości drożdże.

Po delikatnym wymieszaniu dodajemy pozostałą wodę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na okres 2 tygodni. To pozwoli na aktywację zarodników. Po tym czasie masę grzybową ponownie rozcieńczamy wodą (10 litrów) i podlewamy mieszaniną wybrany obszar.

error: Treść zabezpieczona !!