Możesz długo walczyć bólem rwy kulszowej – wystarczy robić te ćwiczenia kilka minut dziennie, by się go pozbyć

Stretching, czyli inaczej rozciąganie jest bardzo istotne nie tylko dla sportowców.

Czynność ta nie jest może najbardziej przyjemna, ale regularnie wykonywana chroni nas na wiele sposobów, między innymi przed stanami zapalnymi w organizmie. Organizm człowieka posiada wiele nerwów przekazujących informacje odpowiedzialne za czucie, między innymi bólu.

Najdłuższy nerw u człowieka nazywany jest nerwem kulszowym. Przebiega on od kręgosłupa, poprzez pośladek aż do stopy. Przeciążenie w mięśniach, zwłaszcza nieprzygotowanych często powoduje uciskanie tego nerwu. Konsekwencją tego ucisku jest odczuwany ból, zwłaszcza w pośladku i kostce.

Można przeciwdziałać temu zjawisku za pomocą regularnie wykonywanych ćwiczeń rozciągających mięśnie.

1. Zacznij w pozycji leżącej. Ułóż swoją głowę na poduszce, nogi zegnij na wysokości kolan. Pozostaw stopy na ziemi.

Z opisanej pozycji  przyciągnij kolano do klatki piersiowej, następnie złap je rękami i postaraj się rozciągnąć nogę w górę. W ten sposób jedno powtórzenie powinno trwać 30 sekund.

W dalszej kolejności wróć do pozycji pierwotnej. Zrób kilka takich powtórzeń i nie zapominaj o głębokim oddechu.

2. Na początku połóż się na macie z poduszką ułożoną pod głową. Niech dłonie znajdą się na kolanach wyprostowanych nóg.

W dalszej kolejności stopniowo przyciągaj kolana do klatki piersiowej. Przez 30 sekund przytrzymaj nogi przy klatce. Powróć do początkowej pozycji i trzykrotnie powtórz to ćwiczenie.

3. W tym ćwiczeniu pozycja pierwotna jest identyczna jak w poprzednich. Rozpocznij od położenia się na plecach. Zegnij nogi, tak aby stopy w całości opierały się o podłoże.

Następnie jedną nogę unieś krzyżując ją z drugą – opartą o podłoże. Kostka nogi uniesionej powinna stykać się z kolanem drugiej nogi opartej o ziemię.

Uniesiona noga powinna znajdować się prostopadle do nogi opartej o podłogę. Zapleć ręce pod kolanem opartej o podłogę nogi, na udzie, unosząc ją przyciągnij do klatki piersiowej aż do momentu poczucia rozciągającego się mięśnia. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Na jedną nogę wykonaj trzy powtórzenia.

4. Ułóż swoje ciało w pozycji na czworaka. Kolana powinny znajdować się na linii bioder. Następnie wykonaj łuk swoimi plecami unosząc je delikatnie ku górze i spinając mięśnie brzucha.

Głowa powinna być skierowana w dół. Delikatnie przejdź do pozycji odwróconego łuku opuszczając plecy i kierując głowę ku górze. Wykonaj 10-12 powtórzeń.

5. Połóż się na macie, na brzuchu. O podłogę na której leżysz oprzyj swoje dłonie. Ugnij nogi na wysokości kolan i spróbuj chwycić rekami stopy. Ćwiczenie możesz powtórzyć kilka razy.

Najpierw opuść kolana w jedną stronę (przykładowo lewą) i wytrzymaj przez 30 sekund w tej pozycji. Następnie zmień stronę, a ćwiczenie powtórz 3 razy na każdą z nich.

6. W ostatnim ćwiczeniu ponownie ułóż poduszkę pod głowę, połóż się na plecach i ugnij kolana. Rozłóż ręce na kształt litery T i utrzymuj w pozycji płaskiej swoje ramiona.

Nie zapomnij o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających. Możesz również rozgrzewać się lekko przed ich wykonywaniem.

Rozgrzewka umożliwi lepsze rozciągnięcie mięśni. Aby zapobiec lub pozbyć się bólu wykonuj regularnie opisane powyżej ćwiczenia.

error: Treść zabezpieczona !!