Zdarza się, że aby osiągnąć ponadprzeciętne zbiory, wystarczy zastosować prostą sztuczkę. Dziś zdradzamy sekret obfitych plonów.

Marzeniem każdego, kto sadzi warzywa, są duże plony. Dzięki nim cała włożona praca nie idzie na marne i możemy cieszyć się pysznymi, zdrowymi, własnoręcznie wyhodowanymi smakołykami.

Aby to osiągnąć, wbrew pozorom, nie trzeba stosować sztucznych nawozów i trudnych zabiegów. Sekret bogatych zbiorów potrafi tkwić w prostocie. Poznajmy więc sposoby na podlewanie, które zagwarantują pożądany efekt.

Nawóz z cebuli

Składniki:

  • woda: 2 l
  • skórki z cebuli: 0,5 l

Sposób przygotowania:

Skórki z cebuli należy gotować przez około 10 minut. Następnie zostawić do ostygnięcia i rozcieńczyć wodą. Takim roztworem należy podlewać ogórki każdego dnia. Co więcej, idealnie nadaje się on także do oprysków. W takim celu trzeba wlać go do opryskiwacza i spryskiwać liście. Jest doskonałym naturalnym pestycydem – odstrasza od ogórków wszystkie szkodniki.

Nawóz z chleba

Składniki:

  • woda
  • 1/3 wiadra bułki tartej
  • skórka z chleba

Sposób przygotowania:

Dodatkową pomoc może stanowić nawóz postały ze starego chleba. Otrzymuje się go zalewając wodą wiadro wypełnione w 2/3 bułką tartą. Następnie dodaje się namoczoną skórkę chleba. Tak powstały roztwór umieścić należy na tydzień w ciepłym miejscu. Wówczas zachodzi fermentacja. Powstałą masę rozcieńcza się wodą w stosunku 1 część roztworu na 3 części wody. Gotowy płyn to idealny nawóz do ogórków. Poleca się stosowanie go od początku kwietnia.

Nawóz z palonego drewna

Składniki:

  • litrowy słoik palonego drewna
  • 10 litrów wody

Sposób przygotowania:

Każdy kto ma kominek lub często organizuje ogniska znajduje się w idealnej sposobności do przygotowania ostatniej propozycji na nawóz do ogórków. Uzyskuje się go poprzez wsypania węgla drzewnego powstałego ze spalonego drewna do wody i odstawienia go na jeden dzień.

Następnie należy dolać wody do pełna (część wciągnie drewno) i podlewać ogórki – około jednej filiżanki na krzak. Podlewanie powinno być skupione na korzeniach. To pozwoli idealnie odżywić roślinę, która w efekcie da duże plony.

error: Treść zabezpieczona !!