Stosuje te triki na storczyki i moje kwiaty w końcu są bujne jak nigdy. O większości z nich nie miałam pojęcia.

Gdy zauważymy, że korzenie rośliny robią się ciemniejsze i zmieniają kolor należy je podciąć, ponieważ jest to oznaka rozprzestrzeniającej się choroby. Mogą także uschnąć przez zbyt małą ilość dostarczanej wody.

Z kolei, jeśli storczyk posiada bardzo dużą ilość korzeni powietrznych, ale drzewna struktura jest gęsta, to zwykle oznacza, że roślina się starzeje, a korzenie wewnętrzne odrętwiały. Choroba, na którą często chorują storczyki, jest pleśń.

W środowisku naturalnym nie mają problemu z regulacją poziomu wilgoci, jednak inne warunki panują w doniczce. Jeśli przypadkiem zostaną przelane i nie będą miały dostępu do światła, a temperatura będzie chłodniejsza, to duża szansa, że rozwinie się pleśń.

Jak dbać o uszkodzone korzenie?

Najlepszą opcją jest podcięcie ich, aby uszkodzenia nie przeszły wyżej. Aby to zrobić, należy wyjąć roślinę z doniczki i ostrym narzędziem uciąć chore, uszkodzone oraz stare korzenie, zarówno powietrzne, jak i wewnętrzne.

Miejsca cięć warto przemyć rozkruszonym węglem drzewnym lub roztworem nadmanganianu potasu. W celu dodatkowego odżywienia korzeni można je zanurzyć w mieszance z witamin  B, B1 i B12 na kwadrans. Ostatnim krokiem po przycięciu jest przesadzenie rośliny w nowe podłoże.

Czytaj dalej

error: Treść zabezpieczona !!