Skuteczny syrop na odporność – babciny przepis. Stosuję od roku i nie choruję.

Warto poświęcić nieco czasu na zbieranie kwiatów mniszka. Zrywaj je na czystych terenach, z dala od wielkich, zanieczyszczonych miast. Najlepszą porą na zbiory jest miesiąc maj, wybierz więc choć jeden słoneczny dzień i razem z rodziną wybierz się za miasto w poszukiwaniu tej cennej rośliny.

Razem z dziećmi możecie robić z nich wianki, choć wystarczą Ci same główki kwiatowe. Jeśli pozostawisz zielone części, gotowy syrop zyska lekki posmak goryczki.

Zbierz około 300- 500 kwiatów. Lekko ubite powinny zmieścić się w słoiku o pojemności jednego litra. Podane wcześniej składniki pozwolą Ci uzyskać około 2-3 słoje gotowego produktu.

Dokładnie wypłukane pod zimna woda kwiaty wrzuć do garnka i zalej litrem wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut.

Po tym czasie garnek zdejmij z ognia, przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce przynajmniej na 24 godziny. Po upływie tego czasu przecedź wywar, dodaj sok z 2 cytryn i cukier.

Gotuj na małym ogniu, aż nie zgęstnieje i nie osiągnie konsystencji miodu. Gotowy syrop przelej (jeszcze gorący) do wyparzonych słoiczków. Mocno zakręć i odłóż na kilka godzin zakrętkami do dołu.

Gotowy syrop możesz przechowywać kilka miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu. Wstaw go więc do spiżarni i korzystaj przez całą jesień i zimę, gdy dostęp do świeżych, naturalnych witamin będzie utrudniony.

Sposób dawkowania:

Jeśli nie masz wrzodów żołądka lub nie cierpisz na nadkwasotę, syropu z mniszka możesz używać codziennie, niezależnie od Twojego wieku.

Świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty lub zamiennik miodu na kromce świeżego chleba. To majowe słońce zamknięte w słoiku.

Czytaj dalej

error: Treść zabezpieczona !!