Lekarze potwierdzają: Oto 17 źródeł magnezu – zmniejszają ryzyko zawału serca, depresji oraz skurczy.

  • tiki nerwowe, np. w postaci drżenia powiek;
  • skurcze mięśni, najczęściej łydek;
  • zaburzenia rytmu serca, do których należą migotanie przedsionków oraz arytmie i kurcze mięśniówki naczyń wieńcowych;
  • łamliwość paznokci i wypadanie włosów;
  • zmęczenie oraz nerwowość – objawia się brakiem energii, apatią, problemami z koncentracją, spadkiem nastroju oraz niekiedy i depresją, lękami oraz zmianami osobowościowymi.

Najlepsze źródła magnezu w diecie

Magnez występuje głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Do szczególnie bogatych w minerał produktów zaliczyć można przede wszystkim zboża i przetwory zbożowe, takie jak kasza gryczana, jaglana, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo oraz brązowy ryż.

Bardzo dobrym źródłem magnezu są także orzechy arachidowe, laskowe, pistacje oraz najcenniejsze z nich – migdały.

Należy jednak pamiętać, że są również wysokokaloryczne, ze względu na tłuszcze w nich zawarte, dlatego zaleca się ich spożywanie z umiarem. Wśród nasion, najbogatsze w magnez są pestki dyni, które w 100 g zawierają aż 540 mg magnezu!

Kolejnymi nasionami bogatymi w minerał są słonecznik, mak oraz sezam.

Bogate w magnez są także warzywa, takie jak jarmuż, szpinak, sałata rzymska, brokuły, kapusta chińska oraz brukselka i kiełki pszenicy. Bogate w magnez są również owoce, a wśród nich banany, jeżyny, jagody.

Kolejnym źródłem produktów bogatych w minerał są także zioła oraz przyprawy, do których można zaliczyć koper włoski, kminek, pietruszkę oraz gorczyca.

Ile mg magnezu potrzebuje organizm?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez jest zróżnicowane ze względu na płeć oraz wiek, a zostało wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Zalecane dzienne spożywanie magnezu przez kobietę powinno wynosić 310 mg, natomiast przez mężczyzn 400 mg.

Zarówno u dzieci, jak i młodzieży dzienna dawka jest zdecydowanie większa, ponieważ w okresie rozwoju magnez odrywa bardzo istotna rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Skąd pochodzi niedobór magnezu?

error: Treść zabezpieczona !!